Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paylaş
 

Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler; Bir organda ya da dokuda bulunan hücrelerde; düzensiz bir biçimde bölünme  ve çoğalma sonucu oluşan kötü tümörler, kanser nedir sorusunun cevabı olmaktadır. genel olarak bir tanımlama yapılacak olunursa; kanser, vücudun çeşitli alanlarındaki hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kanserin, günümüzde 100’den fazla türü bulunmaktadır. Ancak hepsinin ortak özelliği; anormal hücrelerin kontrolsüz çoğalarak bulunduğu hücereye hasar vermesidir. Bazı kanser türleri ciddi hasarlara yol açabilirken, bazıları ölüme dahi neden oabilir.

Normal Bir Hücrenin Kansere Dönüşmesi

Vücutta bulunan tüm hücreler, bölünme ve bölünerek çoğalma özelliğine sahiptir. Sadece kas ve sinir sisteminde bu özellik mevcut değildir. Ölen hücrelerin yeniden oluşması ya da hasar gören hücrelerin onarılması amacıyla, vücut hücre üretme mekanizmasını kullanır. Erken yaşlarda, hücrelerin bölünmesi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşirken; erişkin ve ilerleyen yaşlarda bu hızda yavaşlama olur. Ancak unutulmamalıdır ki; hücrelerin de tüm yaşam boyunca belirli bir bölünme sayısı vardır, yani hücrelerin bölünebilmesi sonsuz değildir. Bu noktada da apoptosis denilen durum meydana gelir. Yani bir hücre, ne kadar bölünmesi gerektiğini bilir ve eğer ölmesi gereken bir durum varsa bölünmez ve ölür. Sağlıklı bir vücudun çalışma sisteminde; hücreler, bölünür, büyür ve daha çok hücre üretir, gereksinim yoksa, hücre üretimi durur.

Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler ;Bazı durumlarda vücudun çalışam sistemi kontrolden şaşarak, yeni hücrelere gerek olmamasına rağmen hücre bölünmesi devam der. Blinçsiz bir şekilde ve kontrolden çıkmış bir halde hücreler bölünmeye başlar ve buna da kanser hücresi denmektedir. kanser hücreleri hızla çoğalarak bir kütle oluştururlar. Bu da kanserli hücre yani, tümördür

Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kanser Nedir

Kanser Nedir

Oluşan tümörler ise; iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. İyi huylu tümörlere kanser denmez. Genel olarak bulundukları alandan iyi huylu tümörler alınır ve tekrarlanma ihtimalleri oldukça azdır. Ayrıca vücudun başka alanlarına yayılım göstermezler vehayati tehlike oluşturmazlar. Kötü huylu tümörlere ise kanser denir. Bu tümörlde bulunan hücreler, anormal özelliktedir ve kontrolsüzce ve de düzensiz bir biçimde bölünürler. Normal, sağlıklı dokularda sıkıştırma, dokuların içine girme ya da dokulara hasar verme özelliklerine sahiptirler. Başka dokulara gidebilen kötü huylu kanser hücrelerinin, bir organdan başka bir organa gitmesine de metastaz denmektedir.

Bu yazı 268 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

    Birde bunlara bakın